Masopustní období se už chýlí téměř k závěru, tlustý čtvrtek je tu za pár dnů, tak si na něj usmažte třeba bavorské vdolečky. Já je mám raději s kopcem tvarohu vyšlehaného se šlehačkou než se strouhaným.
Suroviny na 20 vdolků
190 ml plnotučného mléka
50 g másla
50 g krupicového cukru
400 g hladké mouky
7 g instantního droždí
1 velké vejce
2 žloutky
2 cl tuzemského rumu
½ lžičky soli
Máslo s mlékem a cukrem ohříváme, dokud se máslo nerozpustí. Necháme lehce vychladnout. Mouku prosejeme do mísy, zamícháme do ní sůl a droždí. Přidáme žloutky, celé vejce, máslo s mlékem, rum a uhněteme těsto. Správně vypracované těsto by mělo být hladké, lesklé, ne příliš tuhé a mělo by se odlepovat od stěn mísy. Mísu přikryjeme utěrkou a odložíme ji na teplejší místo bez průvanu a těsto necháme kynout 1½ hodiny, nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem.
Vykynuté těsto rozválíme na plát vysoký asi 1,5 cm, snažíme se co nejméně podsypávat moukou. Z těsta vykrojíme kolečka o ∅ 6 cm, důlkovačem na koláče nebo plochým dnem skleničky, do jejich středu uděláme ďůlek, odložíme je na lehce pomoučený kraj válu nebo na plech, přikryjeme je utěrkou a necháme je na teplém místě kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem (cca 30 minut).
V širším kastrolku nebo ve fritéze rozehřejeme sádlo, ztužený pokrmový tuk nebo olej na 160°C, hladina tuku musí být dostatečně vysoká, aby v něm mohly vdolky volně plavat. Vdolky před smažením ještě trochu roztáhneme rukou do stran, aby se zvětšil důlek v jejich středu, do tuku je vkládáme nejdříve důlkem dolů. Smažíme je dozlatova z každé strany cca 2 minuty. Po usmažení je osušíme na papírové utěrce.
Tvaroh se šlehačkou
500 g plnotučného tvarohu (v kostce v alobalu)
250 ml smetany ke šlehání
2 lžíce moučkového cukru
Tvaroh, smetanu a cukr vyšleháme na hustý krém. Nejdříve zapneme šlehač na malou rychlost, po minutě zvýšíme na plnou rychlost, šleháme cca 2 minuty, až bude krém téměř vyšlehaný, snížíme rychlost opět na nízkou a krém došleháme, aby byl dostatečně pevný, ale nepřešlehal se.
Povidlová náplň
400 g povidel (použila jsem domácí hrušková)
3 lžíce portského vína nebo tuzemského rumu
Povidla s alkoholem promícháme metličkou. Pro děti zřeďte povidla ovocným čajem nebo džusem.
Plnění
kandovaná pomerančová kůra
krokant
Usmažené, lehce prochladlé vdolky naplníme lžící povidel. Vyšlehaný tvaroh naplníme do cukrářského sáčku se zdobicí špičkou a nastříkáme jej nahoru na povidla.
Ozdobíme kousky pomerančové kůry a posypeme krokantem.
Bavorské vdolečky jsou mým oblíbeným dezertem 🙂 Chtěla jsem zkusit i jinou variantu a mohu konstatovat, že jsou opět výborné 🙂 Chutí jsou sladké a jemné, což je vhodné pro všechny, kteří milují sladké dezerty. Dala jsem si k nim kávu a byla jsem nadmíru spokojená 🙂