čtvrtek 30. dubna 2015

Svatojakubský koláč (rychlejší verze)Jednodušší a v Galícii rozhodně i rozšířenější varianta mandlového koláče Tarta de Santiago. Na rozdíl od varianty s křehkým těstem se tady vše jen vyšlehá, nalije do formy a je to! Trochu jsem si upravila jeho tradiční podobu z mandlové moučky nebo jemně mletých mandlí a ty jsem do těsta přidala pomleté na hrubo, více v něm vyniknou, zvláště vizuálně. Jeho nejlepší variantu jsem měla v malé tradiční restauraci Restaurante Galicia v Baamonde, spolu s kávou vařenou ve speciálním kotlíku – Café de Pota Madre. Jestli někdy půjdete Camino del Norte, tak se tam určitě zastavte, zvlášť milujete-li takové ty skleněné ryby ze 60. let z obýváků babiček :-).

Suroviny
2 vejce
120 g třtinového cukru
3 lžíce horké vody
100 g másla
1 lžíce citronové šťávy
150 g hladké mouky
200 g blanšírovaných mandlí nebo mandlové moučky

Dno dortové formy o ∅ 23 cm vyložíme pečicím papírem, boky vymažeme máslem a vysypeme moukou. Můžeme také použít formu na koláč nebo 4 menší formičky o ∅ 12 cm.

Máslo roztopíme a necháme ho lehce vychladnout. Mouku prosejeme a promícháme s mandlovou moučkou nebo pomletými mandlemi.

Celá vejce šleháme s cukrem 10 minut, dokud nevznikne světlá hustá pěna, následně do nich zašleháme 3 lžíce horké vody, citronovou šťávu a tenkým pramínkem přiléváme máslo. Do vyšlehané světlé hutné pěny opatrně zamícháme mouku s mandlemi. Těsto nalijeme do formy, uhladíme a pečeme 25 minut v troubě vyhřáté na 170°C s ventilátorem.

Po upečení necháme vychladnout na roštu a vyjmeme opatrně z formy. Před podáváním pocukrujeme moučkovým nebo vanilkovým cukrem.Tarta de Santiago, Restaurante Galicia, Baamonde, duben 2015
Café de Pota Madre, Restaurante Galicia, Baamonde, duben 2015

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Toto je první recept z těchto úžasných stránek který se mi nepovedl. I přes dlouhé šlehaní je koláč nízký. A ani chuťově nás nezaujal, je nevýrazný a suchý. Ale určitě zkusím další recepty.

Maryna řekl(a)...

Tady ta rychlejší verze je trochu sušší, ale chuťově nevýrazný? S tolika mandlemi?