Vybraný příspěvek

Pečeme i v době koronaviru

Ve Velikonočním týdnu budeme mít otevřeno takto: Pondělí 12 - 16, rezervace držíme do 15 Úterý 12 - 16, rezervace držíme do 15 Stř...

úterý 4. března 2014

Boží milosti podle Jury

laskominy od maryny

laskominy od maryny

laskominy od maryny

Poslední letošní recept na obřadní fašankové pečivo, protože dnes nám to hýření končí a od zítřka se až do Velikonoc postíme :-). Recept jsem vymámila z jednoho kumpána od vína a neobvyklý je tím, že se těsto potírá rozpuštěným sádlem. Boží milosti se krásně nafoukly a byly velmi jemné a křehké, měli i charakteristické puchýřky. Výhodou je, že těsto nepotřebuje celonoční odležení. Jen někteří členové rodiny doporučovali příště nahradit část mléka rumem.

Suroviny
420 g hladké mouky
250 ml mléka
3 žloutky
10 g změklého másla
špetka soli
1 zarovnaná lžíce moučkového cukru
rozpuštěné sádlo na potírání

Mouku prosejeme s cukrem, přidáme k ní žloutky, máslo, sůl a za postupného přidávání mléka vypracujeme těsto. Těsto zpracováváme asi 15 minut, až je dokonale elastické, vláčné a lesklé. Těsto rozválíme na obdélník, ten potřeme rozpuštěným vychladlým sádlem a těsto přehneme podélně na třetiny, vzniklou nudli složíme ještě na polovinu, tím vznikne výsledný malý obdélník (obdobně se překládá listové těsto). Tento postup – rozválení, potření sádlem a přeložení – zopakujeme ještě 2x. Hotové těsto zabalíme do potravinářské fólie a necháme ho v ledničce alespoň hodinu odpočinout.

Těsto rozválíme na co nejtenčí plát, pokud to půjde, tak bez podsypávaní moukou. Z těsta vykrajujeme rádýlkem menší trojúhelníky, v každém uděláme uprostřed jeden až dva zářezy.

Smažíme dozlatova ve vysoké vrstvě oleje smíchaného se sádlem a rozehřáté na 175°C. Boží milosti se hodně nafouknou, proto potřebují během smažení hodně prostoru, aby mohly volně plavat. Každý kousek obrátíme ihned, jak vyplave na hladinu, aby se nafoukl z obou stran. Boží milosti několikrát obrátíme i během smažení, aby měly rovnoměrnou zlatavou barvu. Necháme okapat na papírovém ručníku a pocukrujeme moučkovým cukrem.1 komentář:

Mirabelle řekl(a)...

vypadají nádherně!!!♥