pátek 8. února 2013

Faworki – polské Boží milosti

laskominyodmaryny

laskominyodmaryny

Faworki nebo také chrusty jsou polskou obdobou našich Božích milostí. Slovo faworek pochází z francouzského faveur – tenká stuha, mašlička. Z tohoto těsta s kysanou smetanou nejsou křupavé, ale nadýchané a lehoučké jako obláček. Smažení vypadalo jako malý zázrak, během nějž se proužek těsta vhozený do oleje vynořil na hladinu, nafoukl se tak, že málem praskl a naskákaly na něm charakteristické malé puchýřky. Aby se chrusty takto správně usmažily, nesmí být teplota tuku příliš vysoká, tuk se nesmí  přepalovat.

Suroviny
1 menší vejce
2 žloutky
1 lžíce moučkového cukru
250 g hladké mouky
35 g másla
špetka soli
2 vrchovaté lžíce kysané smetany
1 lžíce rumu nebo octa

olej nebo sádlo na smažení
moučkový cukr

1. Vejce, žloutky a cukr spolu vyšleháme do husté pěny, je potřeba šlehat přibližně 10 minut.

2. Mouku prosejeme, přidáme k ní sůl a máslo nakrájené na malé kousky. Máslo rukou promneme s moukou, aby se obě ingredience spolu spojily.

3. Mouku přisypeme k vyšlehaným vajíčkům a ručně nebo míchací metlou je promícháme, aby se vše lehce spojilo a vytvořila se směs podobná drobence. Přidáme kysanou smetanu a rum a dále mícháme, až vznikne jednolitá hmota. Těsto je hodně pevné a hutné. Vytvoříme z něj kouli, zabalíme ji do potravinářské folie a dáme odležet na 45 minut do ledničky, těsto během té doby zvláční a lehce změkne.

4. Těsto rozválíme na menší obdélník, přehneme jej na třetiny, otočíme o 90°, opět rozválíme na obdélník a opět přehneme na třetiny. Postup opakujeme ještě několikrát, čím vícekrát tím lépe. Do těsta se  takto dostane dostatek vzduchu. Ke konci rozvalování uvidíte, jak se v těstě tvoří vzduchové bubliny. Těsto se nesmí moc podsypávat moukou, takže je lepší ho rozvalovat na silikonovém válu.

laskominyodmaryny

5. Těsto rozválíme na co nejtenčí plát, vykrajujeme z něj obdélníky o velikosti 12 x 3 cm. Ve středu každý obdélník nařízneme a dírkou provlečeme jeden konec těsta.

laskominyodmaryny

6. Sádlo nebo olej rozehřejeme v širším kastrolku nebo fritéze na 160°C. Tuku musí být dostatek, aby v něm mohly Boží milosti volně plavat. Boží milosti smažíme z obou stran a musí zůstat po usmažení světlé. Usmažené necháme okapat na papírové utěrce. Lehce vychladlé pocukrujeme a podáváme. Nejlepší jsou úplně čerstvé.

7. Připravené syrové těsto můžete uchovat 1 až 2 dny v ledničce.

7 komentářů:

Mariana řekl(a)...

úžasné! hned jsem dostala chuť :). takže v úterý bude asi oproti předešlým rokům malá změna - od koblih k faworkám.
hezký večer! M

Cucinare con Amore řekl(a)...

díky za nové info :) jsi šikulka

Maryna řekl(a)...

Určitě nebudete litovat! Jako vylepšení se dá udělat ještě jablečné pyré a namáčet je v něm.

Unknown řekl(a)...

pochopila jsem správně, že je to z listového těsta? :))

Maryna řekl(a)...

Ne, to není z listového těsta, jen se stejně překládá. Běžně se těsto na Boží milosti vytlouká, aby zvláčnělo a provzdušnilo. Tady u tohoto receptu se vzduch dostane do těsta jeho několikerým překládáním.

Unknown řekl(a)...

Polski recept
1 menší vejce
2 žloutky
300 g hladké mouky
špetka soli
250g kysané smetany
1 lžíce spirytusu nebo octa nebo vodki

Maryna řekl(a)...

Díky za další do sbírky