pátek 31. července 2015

Meruňkové knedlíky z WachauV našem nově nabytém meruňkovém sadu se toho letos moc neurodilo a vzhledem k přestárlosti stromů si ještě pěkných pár let na pořádnou úrodu počkáme, ale na meruňkové knedlíky to bylo :-) Tyto z tvarohového těsta obalené ve strouhance dělají v rakouském Wachau, kde se meruňkám, jabloním a především révě vinné daří velmi dobře. 

Suroviny na 10 knedlíků
80 g másla
2 vejce
300 g dětské krupičky
sůl
500 g tvarohu (v kostkách, co nejméně vodnatý)
10 pevnějších meruněk
70 g marcipánu

Vejce rozdělíme na bílky a žloutky. Máslo utřeme do pěny, postupně do něj zašleháme žloutky jeden po druhém a krupici. Jen velmi krátce do této směsi zašleháme tvaroh. Bílky se špetkou soli vyšleháme na pevný sníh. Opatrně jej zamícháme do tvarohové směsi, kterou dáme následně na 30 minut odležet do ledničky. Vznikne pevnější lehce lepivé těsto.

Meruňky, nejlépe stejně velké, omyjeme a osušíme. Rukojetí vařečky každou propíchneme a vytlačíme z ní pecku tak, aby meruňka zůstala v celku. Marcipán rozdělíme na 10 stejně velkých dílů a do každé meruňky zasuneme jeden kousek.

Odležené těsto rozdělíme na 10 stejně velkých dílů. Na talíř si nasypeme ještě trochu dětské krupičky. Z kousku těsta uděláme v dlaních větší placku, zabalíme do ní meruňku tak, aby jí těsto co nejpevněji obemykalo. Na závěr knedlík obalíme v krupičce.

Ve velkém hrnci přivedeme k varu vodu. Osolíme ji špetkou soli a do vařící vody vhazujeme knedlíky. Opatrně je lžící odlepíme ode dna a na mírném plameni je vaříme 12 až 15 minut.

Během vaření knedlíků si připravíme strouhanku

Opražená strouhanka
150 g másla
150 g strouhanky
20 g vanilkového cukru
špetka soli
½ lžičky mleté skořice
moučkový cukr

Na pánvi roztopíme máslo, přidáme strouhanku, vanilkový cukr a sůl. Na mírném plameni mícháme, dokud strouhanka nezačne zlátnout (cca 5 minut). Ihned vyklopíme do misky.

Uvařené knedlíky necháme lehce okapat a ihned je obalujeme ze všech stran ve strouhance. Na talíří můžeme ještě poprášit moučkovým cukrem.

2 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Meruňkový knedlíky naprosto zbožňuju, škoda že jsme je nestihli udělat, když ty meruňky byly :( :D

Maryna řekl(a)...

U nás na Moravě ještě pořád jsou :-)