středa 27. května 2015

Citronový koláč z ricotty

Citronová vůně se při pečení linula celou kuchyní, možná to bylo i těmi skvělými citrony, které jsem si přivezla z poslední cesty do italského Piemontu. Nic naplat, zralé, voňavé a šťavnaté citrony ze Sicílie u nás bohužel neseženeme. Jsem blázen a z cest už vozím jen suroviny na vaření a víno :-) 

A jaký je Piemont? Překrásný a rozhodně stojí za návštěvu, hornatý sever postupně přechází do Pádské nížiny, aby se na jihu krajina opět mírně zvlnila. Tam, v okolí obce Barolo jsou ideální podmínky pro pěstování vína, ostatně odtud pochází světoznámé víno z odrůdy Nebbiolo. Po celém Piemontu je nebývalé množství zámků, původně patřících savojským knížatům. Za návštěvu určitě stál klášter Sacra di San Michele, který byl předlohou pro Ecovo Jméno růže, či Svaté hory na hranicích s Lombardií. 

Těsto
320 g hladké mouky

½ lžičky kypřícího prášku
40 g moučkového cukru
špetka soli
160 g másla
1 vejce


Vyšší plech o rozměrech cca 33 x 24 cm vyložíme pečicím papírem.

Mouku prosejeme spolu s kypřícím práškem a moučkovým cukrem, přimícháme sůl, máslo nakrájené na malé kostky a vejce. Vypracujeme hladké těsto, to rozmačkáme po celé ploše plechu. Pečeme 15 minut v troubě vyhřáté na 170°C.


Citronová náplň
3 citrony
500 g ricotty
100 g moučkového cukru
4 vejce
80 g bramborového škrobu
moučkový cukr na posypání


Citrony propaříme: Omyjeme je, odrhneme kartáčkem a 3x je přelijeme vařící vodou, aby se zbavily voskování a jiných nečistot. Kůra se tím také rozvoní. Ostrouháme z nich na jemném struhadle žlutou vrstvu kůry a ještě ji posekáme nožem, aby byla opravdu hodně jemná. Vymačkáme 100 ml citronové šťávy.

Ricottu promícháme metličkou s cukrem, vejci a bramborovým škrobem. Musí vzniknout hladký pevnější krém. Přimícháme do něj citronovou kůru a šťávu a krém nalijeme na předpečený korpus. Dáme péct na 10 minut do trouby vyhřáté na 170°C, po této době povrch koláče lehce poprášíme moučkovým cukrem. Vrátíme do trouby a pečeme dalších 20 až 25 minut při stejné teplotě. Po upečení necháme úplně vychladnout na plechu, nejlépe do následujícího dne. Před podáváním můžete ještě poprášit moučkovým cukrem.

Sacra di San Michele, Piemont, květen 2015
Sala terrena, zámek Agliè, Piemont, květen 2015
Kuchyně, zámek Racconigi, Piemont, květen 2015
Barolo, Piemont, květen 2015

Barolo Chinato – ve rmutu se maceruje chinin, který mu dodává nahořklou chuť, Piemont, květen 2015
Barolo, Piemont, květen 2015
Kaple – Pán Ježíš přibit na kříž, Sacro Monte di Varallo, Piemont, květen 2015
5 komentářů:

Merynkaw řekl(a)...

kolik toho kypřícího prášku je třeba?

Maryna řekl(a)...

½ lžičky, doplněno, děkuji

Anonymní řekl(a)...

ty fotky vypadájí nádherně, hned bych někam vyrazila :-) už taky nějaký pátek vozim z cest hlavně pohledy a něco dobrýho na zub :-)
recept vypadá lákavě, akorát mám problém s tím, že ricottu většinou radši sním samotnou nebo dám na těstoviny :-)
pro ostatní, kdyby se někomu zrovna chtělo péci, teď mají v tescu ricottu v akci ;-)
Katka

Unknown řekl(a)...

Vypadá to užasně ! citronové koláče/buchty miluju :)

Anonymní řekl(a)...

nic moc :-( je to málo citronóvé na citrónový koláč a docela suché...