středa 2. července 2014

Toustový chléb z kvásku
Voňavý máslový chléb s měkkou kůrkou i střídou je ideální na tousty. Zvlášť s kozím sýrem, sušeným rajčetem a bazalkou byly skvělé!

Suroviny
140 g aktivního pšeničného kvásku (100% hydratace)
500 g hladké mouky nebo mouky Manitoba
250 g mléka
25 g másla
2 lžičky soli
1 lžíce moučkového cukru
2 lžíce másla na vymazání formy


Máslo rozpustíme na mírném plameni a přilijeme k němu mléko, aby se také trochu ohřálo. Všechny suroviny smícháme a hněteme asi 10 minut. Vznikne řidší, lehce lepkavé těsto. Mísu přikryjeme utěrkou a dáme na 2 hodiny kynout na teplé místo.

Formu na chlebíček o rozměrech 26 x 11 cm vymažeme máslem.

Vykynuté těsto na vále rozprostřeme na obdélník, jehož delší strana musí být stejně dlouhá jako forma. Obdélník srolujeme po jeho kratší straně a těsto vložíme do připravené formy, tu přikryjeme utěrkou a chleba dáme kynout na teplé místo na 2 hodiny, nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem. Formu s chlebem můžeme dát také kynout na celou noc do ledničky – formu s připraveným nevykynutým těstem přikryjeme utěrkou nebo vložíme do igelitové tašky a na 8 až 10 hodin ji dáme do ledničky. Z ledničky a igelitové tašky chleba vytáhneme ½ hodiny před pečením.

Troubu nahřejeme na 260°C. Těsně před pečením chleba na povrchu potřeme rozpuštěným máslem. Formu s chlebem dáme do nahřáté trouby na střední příčku, teplotu okamžitě snížíme na 220°C. Aby měl chleba křupavou kůrku a pěkně naskočil, potřebuje vlhkost. Na prvních 15 minut dáme do trouby na spodní příčku plech s vařící vodou. Poté plech z trouby vytáhneme, teplotu snížíme na 190°C a chleba pečeme dalších 10 až 15 minut.

Ihned po upečení chleba vyklopíme z formy a necháme vychladnout na roštu.

27 komentářů:

Elinda řekl(a)...

Páni, vypadá moc pěkně. Docela ráda bych si upekla svůj vlastní chleba :)

Anonymní řekl(a)...

:-) vypadá moc dobře. Já peču chleba z žitného kvásku a pšeničnou bílou mouku přidávám až poté do těsta. Nevěděla jsem, že lze vyrobit kvásek z pšeničné mouky. Mohu poprosit o recept nebo trochu kvásku? děkuji Pavla

Maryna řekl(a)...

Recept na kvásek je v seznamu surovin, stačí na něj kliknout, ale můžeme se domluvit, že Vám trochu kvásku klidně dám, pokud jste z Brna.

Anonymní řekl(a)...

Ano, jsem z Brna. Určitě ráda vyzkouším Váš kvásek, protože jsem začátečník a s kváskem zatím "bojuji" :-) a právě bych jej ráda porovnala. Ale nejdříve ještě kouknu na Vaše recepty a nechám se inspirovat. Zatím děkuji. Paval

Anonymní řekl(a)...

tak tedy musím složit poklonu, toustový chleba je fakt výborný. Kvásek jsem si překrmil ze svého žitného. Na kvásek používám celozrnné mouky, stejně tak to bylo i na tento tousťák. Časy mi naprosto sedí. Zvlášť ještě teplý byl naprosto neodolatelný a rodina byla nadšená. Proto mi to ještě zbývá udělat tak, abych chleba dopekl před snídaní nebo večeří a ne v devět večer. Nicméně, jako alternativa k pšenično-žitnému chlebu, který (v různých obměnách) pro rodinu peču 2x - 3x týdně je to skvělé zpestření, protože toustový chléb občas kupujeme, ale teď už asi taky nebudeme.
Velice podobné těsto, ovšem pouze s droždím, a trochu méně mléka a naopak více tuku, jsme použili poprvé o silvestru na veky. Byly výborné, ale byly moc cítit droždím. Chci je zkusit z kvásku. Tento recept na tousťák se mi zdá výborný i pro tento účel. Jako určitou metu beru pečivo - speciálně veku - z jundrovské pekárny. Nevím, zda znáte. Ta je výborná. Přemýšlím, jak doma dosáhnout té stejně velké nadýchanosti veky a lesklé, křupavé, ale ne moc silné kůrky. Potíráním vodou jsem toho nedosáhl. Tousťák jsem měl o něco méně nadýchaný, než je na fotkách. Možná kvásek nebyl ještě dostatečně silný a zkusit kombinaci kvásku a droždí? K těm vekám, nemáte prosím nějaký recept nebo postřeh?
Ať se dílo daří, Honza

Maryna řekl(a)...

Tak to mám radost! Že chleba tak nenaskočil bylo opravdu možná kváskem (nebyl ještě dostatečně silný) nebo i tou celozrnnou moukou, s tou je potřeba použít jiný poměr tekutin atd. Jundrovskou pekárnu znám, ale jen chleba, veku ne, tu jsem ani nikdy nepekla, tak neporadím. Mnoho zdaru s chleby!

Anonymní řekl(a)...

tak se peče uvidíme, dala sem tam 100g špaldové celozrné, moc mi nechtěl kynout, jenom tak trochu, aby se neřeklo, a ted sem ho vytáhla z trouby a po obou stranách celej prasklrj po celý dýlce čím to může být?
Děkuji Veruš

Maryna řekl(a)...

Chleba mohl být málo vykynutý nebo se pekl v málo nahřáté troubě. Také při použití jiné mouky se mění poměr vody.

Unknown řekl(a)...

Dobrý den,
pravidelne pecu chleba z kvasku, ale na jeden pecen chleba se dava 1 lzice kvasu a cca 700g mouky.
Opravdu je potreba na toastovy chleb 140g kvasu?
Děkuji za odpověď. Lenka

Maryna řekl(a)...

Opravdu

Unknown řekl(a)...

Dobrý den, velice ráda bych vyzkoušela, ale chtěla bych dát špaldovou chlebovu mouku. Vadilo by to? Děkuji

Unknown řekl(a)...

Děkuji za recept, naprosto dokonalý :)

Maryna řekl(a)...

Nepeču se špaldovou moukou, takže netuším.

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den, jsem začátečník, zatím jsem peču jen celožitný chléb. Tento jsem vyzkoušela, pšeničný kvásek se mi podařil, těsto se chovalo pěkně, ale v troubě se mi oddělila horní upečená "čepice" a chléb se za žádnou cenu nechtěl dopéct - vprostřed zůstával mazlavý... budu ráda za každou radu, ráda bych ho zkusila znovu... Děkuji, Zuzka

Maryna řekl(a)...

Tak to vůbec netuším, asi spíš nějaký problém s těstem, když se nechtělo uprostřed dopéct = zákalec. Mohla být použita špatná mouka, ale důvodů může být víc. Vyvarovat se tomu úplně nedá, občas se to stává. Jediná rada je zkoušet to dál.

Anonymní řekl(a)...

Každopádně děkuji, zkusím tedy třeba změnit mouku, vytrvám a nenechám se odradit :) Hezkou neděli!
Zuzka

Unknown řekl(a)...

Dobrý večer, prosím o radu, zda mohu použít na rozkvašeni žitný kvásek (20g zitneho kvasku z lednice + 60g psenicne hladke m. + 60 g vody) Dekuji Katka L.

Maryna řekl(a)...

Můžete, ale nebudete ho mít úplně světlý.

Unknown řekl(a)...

Děkuji, nejen za radu, ale i Vase bezvadné stránky. Zitra chlebik vyzkouším...pěkné dny, Katka L.

Unknown řekl(a)...

Děkuji, nejen za radu, ale i Vase bezvadné stránky. Zitra chlebik vyzkouším...pěkné dny, Katka L.

Unknown řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Olá řekl(a)...

Fabulozní chlebík! Dávala jsem místo kravského mléka kokosové domácí, na chuti nebylo znát a textura vyborná.moc děkuji, bude zařazen v mých pravidelných pečeních

Anonymní řekl(a)...

Chlebík luxusní, dávala jsem ale kvásku 300 g, toto jsem našla u jiného receptu a mouky
bylo podstatně méně, tak jsem zde zkusila dávku zdvojnásobit a nádherý chlebík, i třetí
den krásně vláčný a to skladovaný v porcelánové míse pod lněnou utěrkou.
Zítra začínám další kolo pečení toustového chlebíka

Anonymní řekl(a)...

prosím od Anonymní recept na 1 ks 15 nebo 30 dkg kvásku a kolik mouky / nejlíp celý Váš recept.Děkuji za ochotu.

Anonymní řekl(a)...

300 g pšen.kvásku /140g pšen.mouky hladké, 140 g vody vlažné a 2 PL kvásku-žitného, lépe kvasí/, 500 g hl.pšen.mouky, 250 ml.vlaž.plnotuč,mléka, 25 g másla-rozpustit vlažné,
2 lžičky kávové menší soli, 1 pol.lžíce zarovnaná mouč.cukru, vymazávám skleněnou starou mísu sádle. vše v robotu hnětu cca 5-10 min. vyndám hák, přikryji plastovou pokličkou, nechám kynout cca 2-3 hodiny než zdvojnásobí objem. Potom na desku nasypu a rozetřu hladku mouku, na ni stěrkou setřu z mísy těsto, které ručně upravuji do tvaru obdélníka /pomáhám si případně podsypáváním moukou když se lepí/, těsto stočím a vložím do vymazané skleněné nádoby, přikryji deklem a nechám kynout-cca 2 hodiny. Potom rozehřeji troubu na 250 st., jak je těsto vykynuté, stlumím troubu na 220 st. a vložím skleněnou mísu do trouby. Zhruba po 20 minutách otevřu troubu, zvednu skleněnou poklici a nechám chvilinku odejít páru. Zase zakryju, stlumím na cca 190 st. a ještě asi 20 minut dopékám. Řídím se barvou chlebíka a navíc každá trouba peče jinak. Tím, že peču s poklicí, nemusím zapařovat. Jakmile je chlebík dopečen, vyklopím na mřížku a nechám kynout. Nepomazávám máslem, zdá se mi bez másla lepší. Tak snad bude stačit a podaří se

Anonymní řekl(a)...

překledp v předposlení větě-vyklopím na mřížku a nechám chladnout, omlouvám se

Anonymní řekl(a)...

Děkuji za recept.Chléb je výborný.Iva