středa 26. března 2014

Citronový chléb s tymiánem

laskominy od maryny

laskominy od maryny

laskominy od maryny

laskominy od maryny

laskominy od maryny

Svěží citronová vůně a chuť podporují nakyslost klasického kváskového chleba. Tymián v tomto případě hraje druhé housle a rozhodně v chuti nedominuje. Střída i kůrka jsou měkké, jak je to ostatně u čistě pšeničných chlebů obvyklé. Skvělý byl s kozím sýrem a sušenými rajčaty nebo posoleným máslem a pažitkou z mého oblíbeného zahradnictví Borek, kam si můžou zajít Brňáci nejen pro bylinky.

Pšeničný levain
30 g aktivního pšeničného kvásku
(100% hydratace)
100 g hladké pšeničné mouky
100 g vlažné vody

Suroviny smícháme v misce, tu přikryjeme potravinářskou folií a odstavíme ji na 8 až 12 hodin na teplé místo. Kvásek během té doby zvětší svůj objem asi o necelou čtvrtinu a na jeho povrchu bude množství bublin.

Suroviny na chléb 1,4 kg
celý pšeničný levain
260 g hladké pšeničné mouky
250 g hladké chlebové pšeničné mouky
18 g soli
250 g brambor
230 g vody z uvařených brambor

2 citrony
1 lžíce lístků čerstvého tymiánu


Brambory uvaříme ve slupce do měkka, musí být předem dobře omyté a během vaření se nesolí. Z uvařených brambor odlijeme vodu a necháme ji vychladnout. Ještě teplé brambory oloupeme, necháme je vychladnout a nastrouháme na struhadle s většími očky.

Citrony omyjeme, odrhneme kartáčkem a 3x je přelijeme vařící vodou, aby se zbavily voskování a jiných nečistot. Ostrouháme z nich na jemném struhadle žlutou vrstvu kůry. Z půlky citronu vymačkáme šťávu.

Ve větší míse smícháme pšeničný levain s 250 g chlebové mouky, bramborami a 115 g vody z uvařených brambor. Mísu odstavíme na 30 minut na teplejší místo, aby těsto vstřebalo vodu (autolýza). Poté do těsta přimícháme zbývající mouku, citronovou kůru, šťávu, tymián a sůl a přiléváme tolik vody z brambor, aby vzniklo středně hutné těsto. Vyklopíme je na vál a hněteme 6 minut, těsto by mělo být lehce lepkavé. Těsto můžete hníst i v robotu. Hotové těsto dáme do mísy vymazané olejem, přikryjeme utěrkou a dáme na 1½ hodiny kynout na teplé místo. V polovině kynutí těsto odvzdušníme jeho přeložením na polovinu.

Vykynuté těsto na vále rozprostřeme na obdélník, a překládáním okrajů ke středu vytvarujeme bochník. Vložíme jej spojem nahoru do pedigové ošatky dobře vysypané moukou k dalšímu kynutí. Na toto množství těsta jsem použila ošatku na 1,2 kg těsta. Ošatku přikryjeme utěrkou a chleba dáme kynout na teplé místo na 1 hodinu, nebo dokud nezdvojnásobí svůj objem. Ošatku s chlebem můžeme dát také kynout na celou noc do ledničky – ošatku s připraveným nevykynutým těstem přikryjeme utěrkou nebo vložíme do igelitové tašky a na 8 až 10 hodin ji dáme do ledničky. Z ledničky a igelitové tašky chleba vytáhneme ½ hodiny před pečením.

Před pečením nahřejeme troubu a litinový hrnec. Do trouby dáme litinový hrnec i s pokličkou a půl hodiny je nahříváme na 250 až 260°C. Po nahřátí trouby vyklopíme chléb spojem dolů na lopatu nebo prkénko posypané hrubou moukou, rychle jej nařízneme žiletkou a sesuneme do nahřátého hrnce. Bochník lehce postříkáme vlažnou vodou a rychle přikryjeme pokličkou, aby se v hrnci vytvořila pára. Po vložení chleba do trouby snížíme teplotu na 230°C, pečeme 15 minut v hrnci přikrytém pokličkou, poté ji sejmeme, snížíme teplotu na 190°C s horkovzduchem a pečeme dalších 20 minut.
Upečený chleba vytáhneme z hrnce a necháme jej úplně vychladnout na roštu.

Chleba můžete také péct na kameni nebo dlaždici. Je to obdobné, jako u pečení v litinovém hrnci. Kámen musíme předem v troubě nahřát, potom jej posypeme hrubou moukou nebo krupicí, vyklopíme na něj bochník z ošatky spojem dolů, rychle jej nařízneme a kámen vrátíme do trouby na střední příčku. Aby měl chleba křupavou kůrku a pěkně naskočil, potřebuje vlhkost. Na prvních 15 minut dáme do trouby na spodní příčku plech s vařící vodou.4 komentáře:

Majka řekl(a)...

Mary, prosím, kde je to zahradnictví???
děkuji Majka

Maryna řekl(a)...

Zahradnictví je na Veslařské, před mostem přes Svratku. Po levé straně silnice jsou skleníky, tak v tom areálu. Mají sazenice, balkonové květiny, bylinky. Tel. 732 632 243

S. řekl(a)...

Vypadá nádherně! :) Bohužel tymiánová chuť není zrovna moje oblíbená, ale v kombinaci s citronem to vůbec nemusí být špatný, dobrá kombinace :)

zahrada mojí duše řekl(a)...

Nádherné fotky! a chleba určitě bude taky skvělý, mňam!