pátek 28. února 2014

Anýzový chléb s lískovými ořechy

laskominy od maryny

laskominy od maryny

laskominy od maryny

Pekař těžký život má. V 5.30 ráno budíček a honem péct chleba, který si pomalu kynul celou noc v ledničce. Slíbila jsem totiž kolegům svačinu na služebku :-). Anýz během pečení chleba krásně provoněl celou kuchyni, avšak v chuti rozhodně nedominoval a ideálně se snoubil s praženými lískovými ořechy. Kůrka tohoto chleba je křupavá, střída měkká, ale jak dlouho vydrží čerstvý, nevím, protože tenhle bochníček nepřečkal ani 12 hodin.  Recept je modifikovaný podle Jeffreyho Hamelmana.

Pšeničný levain
10 g aktivního pšeničného kvásku (100% hydratace)
100 g hladké pšeničné chlebové mouky
60 g vody

Suroviny smícháme v misce, tu přikryjeme potravinářskou fólií a odstavíme ji na 14 hodin na teplé místo. Kvásek během té doby zvětší svůj objem asi o necelou čtvrtinu a bude jemně perlit.

Suroviny na 800 g chléb
celý levain
300 g hladké pšeničné chlebové mouky
100 g celozrnné pšeničné mouky
14 g soli
2,5 g semínek anýzu
90 g lískových ořechů
280 až 300 ml vlažné vody

Lískové ořechy nasypeme na rozpálenou pánev, kde je pražíme asi 3 až 5 minut. Během pražení je občas prohodíme, aby se rovnoměrně udělaly ze všech stran. Upraženým ořechům popraská tenká hnědá slupka. Ihned je nasypeme na papírovou utěrku nebo pečicí papír a promneme je v zabaleném papíru, čímž je zbavíme hnědé slupky.

Všechny suroviny–kromě ořechů–smícháme v míse, hněteme je společně asi 6 minut, až vznikne těsto, které je lehce lepivé a není úplně hutné, vodu přiléváme do těsta postupně. Na závěr do těsta zapracujeme lískové ořechy. Připravené těsto dáme do mísy, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout 2½hodiny. V polovině kynutí těsto odvzdušníme jeho přeložením na polovinu. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál, roztáhneme na čtverec a překládáním okrajů ke středu vytvarujeme bochník, ten vložíme spojem nahoru do dobře pomoučené ošatky (na 0,75 kg těsta), přikryjeme jej utěrkou a necháme na teplém místě kynout 2 hodiny. Ošatku s chlebem můžeme také dát kynout na celou noc do ledničky.

Půl hodiny pře pečením chleba nahřejeme troubu a pečicí kámen (nebo dlaždici – tu používám já) na maximum. Nahřátý kámen posypeme hrubou moukou nebo krupicí, vyklopíme na něj bochník z ošatky spojem dolů, rychle jej nařízneme žiletkou a kámen vrátíme do trouby na střední příčku, teplotu snížíme na 230°C. Aby měl chleba křupavou kůrku a pěkně naskočil, potřebuje vlhkost. Na hluboký plech nebo pekáč nalijeme vařící vodu a plech strčíme do trouby na spodní příčku ještě předtím, než do trouby dáme péct chléb. Pečeme 15 minut s párou, poté plech s vodou vytáhneme, snížíme teplotu na 200°C a pečeme dalších 15 až 20 minut.

Upečený chleba sundáme z kamene na rošt a necháme jej vychladnout.

Chleba můžeme péct i v litinovém hrnci, který předem nahřejeme v troubě na maximální teplotu. Po nahřátí trouby vyklopíme chleba spojem dolů na lopatu nebo prkýnko posypané hrubou moukou, rychle bochník nařízneme a sesuneme do nahřátého hrnce, jehož dno předem poprášíme hrubou moukou. Bochník lehce postříkáme vlažnou vodou a rychle přikryjeme pokličkou, aby se v hrnci vytvořila pára. Po vložení chleba do trouby snížíme teplotu na 230°C, pečeme 15 minut v hrnci přikrytém pokličkou, poté sejmeme pokličku, snížíme teplotu na 200°C a pečeme dalších 15 až 20 minut.

laskominy od maryny
4 komentáře:

Madla řekl(a)...

Nádherný chlebík, vůbec se nedivím, že nevydržel ani den :-) Ty jsi normálně pekařská bohyně!

Anonymní řekl(a)...

Potvrzuji vyse zminene kvality. Je to dokonaly model, super vyvazeny pomer vsech ingredienci. Tak akorat vonavy, i mnozstvi orisku sedi. U nas se, byt z trochu mensi davky, snedl na posezeni.

Maryna řekl(a)...

Dík, je fakt, že chleba mě hodně baví.

Maryna řekl(a)...

To mám radost, že se tak osvědčil i jinde :-)