neděle 12. ledna 2014

Chléb s ovesnou moukou a jablkem
Pšeničný chleba s trochou celozrnné ovesné mouky. Vláčnost dodává střídě jablko. Chleba je hutný s hodně tvrdou a křupavou kůrkou.

Kvásek
2 vrchovaté lžičky aktivního žitného kvásku
25 g celozrnné ovesné mouky
125 g piva (nepasterizované nebo pšeničné)

Pivo ohřejeme na 70°C, rozmícháme je s moukou a necháme vychladnout. Přidáme aktivní žitný kvásek, dobře zamícháme, misku přikryjeme potravinářskou folií a necháme 16 hodin prokvášet na teplém místě. Výsledný kvásek má na povrchu malé bublinky a je hodně řídký.

Těsto na bochník cca 750 g
500 g hladké pšeničné chlebové mouky
150 g kvásku
230 až 250 g vlažné vody (22°C)
1 jablko
14 g soli

Jablko oloupeme, zbavíme jádřince a nastrouháme na hrubším struhadle.

Všechny suroviny smícháme dohromady a uhněteme hladké těsto, vodu přiléváme postupně, mělo by vzniknout spíše pevnější, jen lehce lepivé těsto. Připravené těsto dáme do mísy, přikryjeme utěrkou a necháme na teplém místě kynout 2½ hodiny. Každou hodinu těsto odvzdušníme jeho přeložením na půl. Vykynuté těsto vyklopíme na pomoučený vál, roztáhneme na čtverec a překládáním okrajů ke středu vytvarujeme kulatý bochník. Bochník vložíme spojem nahoru do dobře pomoučené ošatky, přikryjeme jej utěrkou a necháme na teplém místě kynout 3 hodiny. Ošatku s chlebem zabalenou do igelitové tašky můžeme dát také na celou noc do ledničky.

Před samotným pečením nahřejeme troubu a litinový hrnec. Do trouby dáme litinový hrnec i s pokličkou a půl hodiny je nahříváme na 250 až 260°C. Po nahřátí trouby vyklopíme chléb spojem dolů na lopatu nebo prkénko posypané hrubou moukou, rychle bochník nařízneme a sesuneme do nahřátého hrnce. Bochník lehce postříkáme vlažnou vodou a rychle přikryjeme pokličkou, aby se v hrnci vytvořila pára. Po vložení chleba do trouby snížíme teplotu na 230°C, pečeme 15 minut v hrnci přikrytém pokličkou, poté sejmeme pokličku, snížíme teplotu na 200°C a pečeme dalších 20 minut.

Upečený chleba vytáhneme z hrnce a necháme jej úplně vychladnout na roštu.

Chleba můžete také péct na kameni nebo dlaždici. Je to obdobné, jako u pečení v litinovém hrnci. Kámen musíme předem v troubě nahřát, potom jej posypeme hrubou moukou nebo krupicí, vyklopíme na něj bochník z ošatky spojem dolů, rychle jej nařízneme a kámen vrátíme do trouby. Aby měl chleba křupavou kůrku a pěkně naskočil, potřebuje vlhkost. Během prvních 2 minut pečení je potřeba po každých 30 sekundách nastříkat na boky trouby trochu vody, používám na to postřikovač na květiny. Pokud máte skleněná dvířka, tak opatrně, aby vám nepraskla. Důležité je pracovat rychle, aby trouba nebyla moc dlouho otevřená, jinak se v ní nevytvoří dostatečné množství páry.5 komentářů:

Madla řekl(a)...

Ach, jak mě chybí takový dobrý domácí chleba! To je hotové mučení, hned bych si pár krajíců namazala. A použít do těsta jablko na zvláčnění by mě nenapadlo, takže díky za nápad, zkusím ho aplikovat v bezlepkové verzi.

Maryna řekl(a)...

Vyzkoušej, je to fakt dobré, Madli.

Anonymní řekl(a)...

Mohu se zeptat, jak dlouho kyne? Děkuji

Maryna řekl(a)...

Je to napsáno v receptu, cca 3 hodiny.

Anonymní řekl(a)...

Já ho dělala asi 3x, ale nikdy mi moc nenakynul, vždy až v troubě. Musím teda říct, že je to nejlepší chleba zatím co jsem dělala. Děkuji