neděle 17. listopadu 2013

Citronový koláč Capri

laskominyodmaryny

laskominyodmaryny

laskominyodmaryny


Stálí čtenáří mého blogu už možná zaregistrovali, že občas vyrážíme s dvěma kamarádkami – Janou a Jolou – na "babinec", tedy výlet bez chlapů a dětí. Ti mohou být jen rádi, alespoň nemusejí poslouchat naše plky :-). Na jeden takový jsme vyrazily i včera. V Brně nás naladilo svítící sluníčko, které se však cestou do Pustiměře schovalo do všudypřítomné mlhy. Nově otevřená naučná stezka Melice nás tak přivítala v pravém listopadovém hávu, zahalená v bílém mléce. Možná právě ta stísněnost, putování neznámou krajinou bez širokého rozhledu, z nás vytáhla ty nejniternější myšlenky. Bylo krásné vzpomínat na cestu do Compostely, kterou jsme absolvovaly všechny tři, jen ne spolu. Všechny nás to nějak ovlivnilo a všechny se tam snad ještě někdy vydáme a snad i společně. Holky, bylo to zase moc fajn.

No a k výletu patří i svačinka. Tentokrát to byl velmi svěží citronový koláč podle Sophie Dahl.   

Suroviny
150 g másla
225 g krupicového cukru
6 vajec
4 citrony
300 g blanšírovaných mandlí nebo mandlové moučky
65 g bramborového škrobu
50 g hladké mouky
špetka soli

Citrony použijeme nevoskované, pokud máte jen voskované, je potřeba je předem připravit, abychom mohli použít jejich kůru. Citrony dobře odrhneme kartáčkem, vložíme je do misky nebo hrnku, zalijeme je vařící vodou a necháme je takto chvilku stát, než vodu slijeme. Přelití vařící vodou zopakujemem ještě dvakrát. Citrony osušíme a ostrouháme z nich kůru na jemném struhadle. Vymačkáme z nich šťávu, té budeme potřebovat 200 ml.

Dno i boky dortové formy o ∅ 23 cm vymažeme máslem a vysypeme strouhankou. Já jsem použila vyšší formu o ∅ 18 cm.

Mandle pomeleme na jemno. Mouku prosijeme se škrobovou moučkou a promícháme ji s mandlemi. Vejce si rozdělíme na žloutky a bílky.

Máslo utřeme s cukrem do pěny (cca 10 minut), postupně vždy po jednom vetřeme do pěny žloutky a na závěr zašleháme citronovou kůru a šťávu, vznikne řídký krém. Zvlášť vyšleháme bílky se špetkou soli na pevný sníh. Sníh spolu s mandlemi, moukou a škrobem zamícháme do krému. Těsto nalijeme do dortové formy a na povrchu uhladíme.

Nejdříve pečeme 10 minut v troubě vyhřáté na 200°C s ventilátorem, poté teplotu snížíme na 160°C a pečeme dalších 35 až 40 minut. Zda je těsto upečené, zjistíme zapíchnutím špejle, pokud zůstane čistá, je hotovo. Koláč necháme vychladnout na roštu. Podáváme pocukrovaný moučkovým cukrem. Pokud máte granulovaný nerozpustný cukr, můžete jim posypat koláč po prvních 10 minutách pečení.

12 komentářů:

syroovka řekl(a)...

Jojo, společný holčičí setkávání. To je potřeba:). A do Compostely bych taky ráda. Snad někdy...

život není černobílý řekl(a)...

ctrl c syroovko:)

minefelicite řekl(a)...

Pěkně jste se vyvětraly ... a koláč vypadá božsky :-)))

M.A.R.K.I řekl(a)...

Marynko,
babince jsou vždycky prííííma .... a s takovou dobrotou to musí být naprosto dokonalééééé .... Marki

Madla řekl(a)...

Jé, já chci taky takový babinec! A ten koláč samo taky :-) Je bezva mít takové kamarádky a trávit společné chvíle i nad dobrým jídlem.

Mafin řekl(a)...

skvele!!!!!!!!!!!! :) vdaka

Maryna řekl(a)...

Je to bezva a uvědomuji si to čím dál víc :-)

Maryna řekl(a)...

děkuji

Anonymní řekl(a)...

Maryno, nasla jsem Vas dneska na Seznamu ProZeny. Zajimavy recept a moc Vam to slusi!!!

Maryna řekl(a)...

děkuji

Anonymní řekl(a)...

Maryno na Váš koláč jsem měla obrovskou chuť. Je to ovšem první věc od Vás, co se nepovedla. Byl nízký, jako sražený. Totéž se stalo kolegyni. Nepovažujeme se ale za začátečnice v pečení. Nechybí něco v receptu? Nebo fakt děláme někde chybu? Jinak s Vašimi recepty vždy sklidím úspěch. Díky!Dana

Maryna řekl(a)...

Milá Dano, suroviny tam jsou všechny a ve správném poměru. I postup jsem překontrolovala. Důležité je, že se nesmí srazit už máslo se žloutky a bílky se suchými surovinami se musí zamíchat jen velmi opatrně, aby těsto nekleslo.